Opublikowano

Podciśnieniowe chwytaki powierzchniowe – zalety i przeznaczenie

Podciśnieniowe chwytaki powierzchniowe znajdują powszechne zastosowanie w dziedzinie automatyki i robotyki wielu gałęzi przemysłu.

Dzięki swoim niezaprzeczalnym zaletom powierzchniowe chwytaki próżniowe współpracują zarówno z potężnymi robotami paletyzującymi lub depaletyzorami, jak również z robotami współpracującymi (kobotami) o niewielkich udźwigach i wysięgach ramienia.

Jednak dostępne w sieci internetowej informacje są szczątkowe i bardzo ogólnikowe, dlatego poniżej przedstawiamy zalety, przeznaczenie i zastosowanie podciśnieniowych chwytaków powierzchniowych.

Zalety podciśnieniowych chwytaków powierzchniowych

Chwytanie całą powierzchnią lub jej częścią

To najważniejsza zaleta wyróżniająca podciśnieniowe chwytaki powierzchniowe, dzięki której zdobyły olbrzymią popularność w automatyce i robotyce na całym świecie.

W przeciwieństwie do typowych chwytaków podciśnieniowych wyposażonych w przyssawki, tzw. pająków chwytaki powierzchniowe zapewniają skuteczne chwytanie niezależnie od tego czy wszystkie punkty ssące są przykryte ładunkiem.

Dolna powierzchnia chwytaków powierzchniowych wyposażona jest bowiem w dziesiątki, setki na nawet tysiące niewielkich otworów ssących, które dzięki specjalnym konstrukcjom redukują straty podciśnienia w przypadku, gdy powierzchnia chwytaka nie dotyka do chwytanego ładunku, tzn. nie jest “uszczelniona”.

Oznacza to, że chwytak zasysa przedmioty, które dotykają do jego powierzchni ssącej.

Z powyższych właściwości chwytaka wynikają następujące korzyści:

  • chwytanie ładunków o różnych wymiarach i kształtach
  • pobieranie jednego lub wielu ładunków na raz
  • przenoszenie całych warstw ładunków
  • chwytanie elementów bez ich precyzyjnego pozycjonowania

Chwytanie powierzchni szczelnych
i przepuszczających powietrze

Konstrukcje podciśnieniowych chwytaków powierzchniowych umożliwiają chwytanie zarówno ładunków o szczelnej i zwartej powierzchni, jak i przedmiotów o przepuszczającej powietrze strukturze.

Do typowych ładunków o szczelnej powierzchni przenoszonych chwytakami powierzchniowymi należą:

  • blachy, folie, opakowania i elementy wykonane z metali
  • arkusze, opakowania i ładunki z tworzyw sztucznych
  • drewno, deski, dłużyce, belki i elementy drewnopochodne
  • szklane opakowania – butelki, słoje, itp.

Dla odmiany typowymi ładunkami o przepuszczających powietrze powierzchniach przenoszonych chwytakami powierzchniowymi są:

  • opakowania kartonowe, papierowe pudełka
  • belotki, saszetki i woreczki papierowe
  • surowe płyty meblowe – MDF, HDF, OSB, wiórowe

Chwytanie różnorodnych kształtów

Chwytaki powierzchniowe wyposażane są standardowo w dwa rodzaje rozwiązań chwytających; maty piankowe lub przyssawki mieszkowe.

Obydwa rozwiązania pozwalają na pobieranie ładunków o płaskich lub strukturalnych powierzchniach i mają na celu zapewnienie optymalnego dopasowania się do rodzaju przenoszonego ładunku.

Maty piankowe zapewniają chwytanie większości przeważnie sztywnych, nieodkształcających się w trakcie przenoszenia ładunków, również tych o powierzchni porowatej i nierównej.
Maty dostępne są w różnych grubościach, mogą składać się warstw o różnej twardości i być wyposażone w zintegrowane siatkowe filtry powietrza.

Przyssawki mieszkowe stosowane są najczęściej w przypadku pobierania przedmiotów o gładkich powierzchniach, również tych odkształcających się podczas przenoszenia.

Przyssawki dostępne są w wykonaniach z różnych tworzyw, w odmiennych średnicach i kształtach 1,5 lub 2,5 fałdy.

Dostępne wariacje rozwiązań chwytających zapewniają możliwość optymalnego dostosowania chwytaka do charakterystyki konkretnego ładunku.

Przeznaczenie podciśnieniowych chwytaków powierzchniowych

Podciśnieniowe chwytaki powierzchniowe przeznaczone są do współpracy z wszelkiego rodzaju zautomatyzowanymi manipulatorami paletyzatorami i robotami (także tzw. współpracującymi).

Mogą być bez wątpienia równie dobrze stosowane zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i niewielkich sortowniach, czy stolarniach, gdzie uzasadnione jest wykorzystanie zautomatyzowanych procesów przenoszenia przy wykorzystaniu próżni.

Chwytaki powierzchniowe są wykorzystywane do transportu ładunków w pozycji poziomej, pionowej, procesów przechylania i obracania ładunków.

Dzięki swoim zaletom opisanym powyżej mogą być stosowane do chwytania i przenoszenia szerokiego spektrum ładunków w różnorodnych gałęziach przemysłu znacząco skracając czas wielu procesów przemysłowych.

Zapraszamy do zapoznania sie z kompletnym asortymentem – “Chwytaki podciśnieniowe”

UWAGA!
Ze względu na szeroki wybór dostępnych rozwiązań dopasowanie odpowiedniego rozwiązania chwytającego należy jednak pozostawić dostawcy chwytaka, który optymalnie dobierze odpowiednia konfigurację uwzględniająca wszelkie specyficzne wymagania aplikacji, takie jak między innymi:

  • typ, wymiary i waga chwytanego ładunku lub ładunków
  • wariacje rozmieszczenia ładunków podczas ich pobierania
  • zapotrzebowanie na wydatek podciśnienia
  • pracę chwytaka w poziomie i/lub w pionie
  • przyspieszenia występujące podczas poszczególnych cykli
  • oczekiwane czasy cykli
  • trwałość chwytaka i zminimalizowane zużycie mat piankowych lub przyssawek
  • zapylenie otoczenia pracy
  • masę własną chwytaka

Informacje dotyczące rozwiązań technicznych stosowanych w chwytakach powierzchniowych zamieściliśmy w artykule “Podciśnieniowe chwytaki powierzchniowe – możliwości i konfiguracja”

Jeżeli powierzchniowe chwytaki podciśnieniowe to nie rozwiązanie , którego szukałeś, sprawdź pokrewne produkty:

Chwytaki podciśnieniowe dla automatyki przemysłowej
Przyssawki – Komponenty podciśnieniowe
Komponenty podciśnieniowe
Przyssawki CNC
Ręczne chwytaki próżniowe
Mocowania podciśnieniowe

Oczywiście zapraszamy do polubienia naszych kanałów na FacebookInstagram oraz Youtube